1 beğenilme 0 beğenilmeme
2.6k gösterim
Merhaba Arkadaşlar,

Benim olay biraz tefarruatlı. İ7 İşlemci 32 GB Ram ve ( VGA Modelini Hatırlamıyorum Şu an ASUS 770 GTX ) 'di Sanırım. Eve Geçtiğimde Gerekirse Postu Güncellerim. Windowstan Nefret Eden birisi Olarak. Notebook Tarafında Debian kullanan birisi olarak Evdeki Sistemimi Linux'a Taşımak İstiyorum. Ne Yaptıysam, Ne Ettiysem 2 Ekran Olarak Bir Sistemi Kullanamadım. 2 Ekran kasaya Bağlı, Bios Tarafından Görüntüyü Ekran kartından yada boarddan aldırabiliyorum yani, soldaki yada sağdaki ekrandan tek görüntü alıyorum. Pardus kurdum, ubuntu kurdum, arch kurdum, kurdumda kurdum. Tek ekranda sistem çalışırken sistem ayarlarında tek monitörü görüyorum. 2. Monitörü göremiyorum. Ama şunu denemedim. Ekran kartının modelini tam olarak öğrenip sitesinden linux driverini indirmedim, yapmadım bunu. tar.gz olarak geldiğinde ben onu bir şekilde kurarım ama sorun driverdemi ? 2 Ekran kullanmak istiyorum. Bir keresinde onuda denedim diye hatırlıyorum. Windowsta 2 Ekran oluyorda Debian türevlerinde neden 2 ekran olmuyor ? Ben Kafayı yemeden, lütfen birisi bana yardım etsin. Rica Ediyorum.
Linux kategorisinde (350 puan) | 2.6k gösterim
Q 1 A 0 C 0

5 Cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
Linux Mint kullanıyorum, ekran kartım gtx 860, herhangi bir problem yaşamadım çift monitörde. teknik olarak pek yeterli olduğum bir konu değil, Linux Mint denemeni söyleyebilirim en fazla.
(640 puan)
1 beğenilme 0 beğenilmeme
VGA ekranlar driver istemez. Yani monitvrün sürücüsü diyi bir olay yok.

sorun daha çok kullandığınız masaüstü ile alakalı

Pardus kullanıyorum monitöre bağladım gnome ve kde ile gayet kullanışlı

xfce de de kullanışlı
(3.7k puan)
1 beğenilme 0 beğenilmeme
Aslında Debian tabanlı sistemlerde pek böyle bir problemle karşılaşılmaz. Buraya Dağıtımı ve daha da önemlisi masaüstü ortamınızı yazarsanız daha iyi olur. Ben Cinnamon KDE Gnome ve XFCE kullandım ve hiç böyle problemlerle karşılaşmadım. Ama uzun süreli Mate deneyimim olmadığından bir şey söyleyemeyeceğim.
(2.4k puan)
1 beğenilme 0 beğenilmeme
Benzer bir konfigurasyon (debian, gnome ve asus) ile çalıştırmayı başarmıştım. birçok yolu denesem de çözümün bunu temelde fn+f7 ve fn+f8 tuşlarında olduğunu gördüm. bendeki f7 tuşunda ekran üstünde çarpı işareti ve f8 tuşunda ekran ve projeksiyon perdesi simgeleri bulunuyor. fn+f8 tuş kombinasyonu aslında farklı display modlarını(primary, secondary, mirror ve off) seçmeyi sağlıyor. her basışta sırayla bir sonrakine geçiyor. iki ekran da açıkken off modundan sonra (bu modda harici ekran kararıyor) tekrar fn + f8 yapınca ekran tekrar geliyor. eğer laptopta ekranda görüntü yoksa fn + f7 yapınca laptop ekranı da açılıyor. Burada önemli olan f8 ile off moduna kadar gelene kadar tekrarlamak. sonra tekrar fn + f8 yapınca laptop ekranı aktif oluyor. Aktif olmazsa da ekran kapalı olabilir o durumda fn + f7 yapıyorum. Bu çözüm garip gelebilir fakat bende bu şekilde çalışıyor. Nvidia'nın nonfree sürücülerini kurdum birçok yolu denedim fakat ancak bu şekilde çözebilmiştim. Böyle birşeyin neden sonuç ilişkisini de kurmaya vaktimi harcamak istemedim açıkçası.
(190 puan)
1 beğenilme 0 beğenilmeme

Çift ekranda sorunu direk olarak komut satırına "xrandr" yazıyorsunuz size desteklenen ekran boyutlarını verecek büyük olasılıkla desteklemediği için göstermiyordur.

Mod ekleyip 

"xrandr --addmode VGA1 1366x768"

daha sonra aktif ediyorsunuz ve çalışmaya başlıyor genelde boyutlardan yapıyor yoksa otomatik çalıştırması lazım Debian ve ubuntu türevleri

xrandr --output VGA1 --mode 1366x768

Gerekli olan blog yazısı ise 

http://www.omeripek.com.tr/blog/cift-monitor-unknown-display-bilinmeyen-cozunurluk-cozumu-1024x768-linux/

(2.6k puan)

155 soru

283 cevap

76 yorum

477 üye

Hoş geldiniz, Linux Türkiye sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
11 Nisan 2020 Ubuntu kategorisinde takomlii (300 puan) sordu | 369 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
12 Ağustos 2020 Linux kategorisinde Fatma (500 puan) sordu | 189 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
23 Ocak 2018 Debian kategorisinde mkltkn (1.1k puan) sordu | 801 gösterim
155 soru
283 cevap
76 yorum
477 üye
Linux Türkiye dengelibeslenmek.com sponsorluğunda yayımlanmaktadır.